Okres realizacji projektu: 3 września 2014 r. – 30 listopada 2019 r.
Całkowita wartość projektu: 25 544 887,92 zł
Kwota dofinansowania z EFRR: 13 500 000,00 zł
27 czerwca 2016 r. została zawarta umowa partnerska na realizację m.in. projektu pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu łączącego Puławy i jego obszar funkcjonalny”, który zlokalizowany jest na terenie następujących gmin: Miasto Puławy, Puławy, Końskowola, Janowiec, Kazimierz Dolny i Żyrzyn. Gminy te tworzą Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Puławy.
Liderem projektu zostało wybrane Miasto Puławy.
Projekt znajduje się na liście Strategicznych Inwestycji Terytorialnych i został wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Działanie 5.4 Transport niskoemisyjny. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano 13 grudnia 2017 r.
Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania transportu miejskiego, co poprawi dostępność do usług kulturalnych, zdrowotnych, edukacyjnych itp. mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Puławy poprzez wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną w transporcie miejskim MOF Miasta Puławy; ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych substancji.
W ramach realizacji projektu zostanie zakupionych 16 niskoemisyjnych Autobusów o normie EURO VI, dzięki czemu stare autobusy zostaną wycofane z użytkowania. Realizacja wszystkich planowanych działań z zakresu transportu publicznego m.in. montaż wiat przystankowych, biletomatów, informacji przystankowej (tablice świetlne), zakup ogniw fotowoltaicznych w autobusach, pojazdu technicznego, wykonanie prac remontowo-budowlanych, budowa: pętli, zatok i peronów autobusowych, pozwoli na osiągnięcie niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności na terenie MOF Miasta Puławy.
Grupą docelową projektu są mieszkańcy MOF Miasta Puławy. Zakres projektu zaplanowany do realizacji przez poszczególnych Partnerów:
Gmina Puławy
Gmina Janowiec
Gmina Kazimierz Dolny
Miasto Puławy
Gmina Żyrzyn
Gmina Końskowola
Ponadto, przez wszystkich partnerów projektu wykonana zostanie dokumentacja techniczna oraz w ramach zadań inwestycyjnych pełniony będzie nadzór inwestorski.
Realizacja projektu przyczyni się do poprawy funkcjonowania transportu zbiorowego na terenie MOF Miasta Puławy, polegającego na uzyskaniu lepszych warunków przejazdów pasażerskich, lepszych parametrów eksploatacyjnych oraz mniejszych negatywnych wpływów na środowisko. Projekt wpłynie także na poprawę dostępności mieszkańców MOF Miasta Puławy do usług oferowanych przez instytucje publiczne tj. administrację, usług zdrowotnych, kulturalnych i społecznych oferowanych przez POK „Dom Chemika” oraz Bibliotekę Miejską w Puławach. Projekt swoim zasięgiem będzie obejmować całe województwo lubelskie, a w szczególny sposób powiat puławski i rycki.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.