A A
Monitor Polski Dziennik Ustaw Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP 2 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni w Gminie Janowiec

Profilaktyka po lubelsku

Profilaktyka jest niezwykle istotną częścią medycyny od zawsze niedoinwestowaną i zaniedbywaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym, że działania profilaktyczne i edukacja zdrowotna w Polsce przedstawia wiele braków, lekarze rodzinni zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców podjęli inicjatywę zmniejszenia tych niedostatków przynajmniej wobec własnych pacjentów. Cegłą łatającą wyrwę w murze profilaktyki jest PROFILAKTYKA PO LUBELSKU – cykl akcji profilaktycznych prowadzonych na terenie województwa lubelskiego przez lekarzy zrzeszonych w LZLR-P i skierowany do ich pacjentów.

Pierwsza, inauguracyjna akcja cyklu odbyła w 2015 roku, następna rok później-22 września w Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród pacjentów świadczącym o dużej potrzebie podobnych działań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom również w tym roku 22 września Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej na Lubelszczyźnie będzie kolejną akcją PROFILAKTYKI PO LUBELSKU. Tego dnia 183 związkowe przychodnie na terenie całego województwa od godziny 8.00 do 13.00 będą pobierać swoim pacjentom krew na morfologię krwi. Na badania zapraszamy wszystkich naszych pacjentów, szczególnie tych, którzy czują się zdrowi i od dawna nie mieli wykonanej morfologii krwi. Wykonawcą analiz będzie Centrum Medyczne LUXMED – partner akcji. Badanie zostanie wykonane każdemu pacjentowi przychodni, który w tym celu się zgłosi. Wyniki badań przekażą pacjentom ich lekarze rodzinni. Badania są dla pacjentów bezpłatne, a ich koszty pokrywają przychodnie.

Oprócz wykonania morfologii krwi, w ramach akcji przewidziana jest edukacja dotycząca potrzeb transplantacji komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zostania ich dawcą. W tym zakresie akcję wspiera kolejny partner – Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Szpiku (DKMS). W przychodniach biorących udział w tym przedsięwzięciu będą plakaty i ulotki informujące o szczegółach transplantacji komórek macierzystych szpiku wraz z warunkami zostania dawcą. Od godziny 8.00 do 18.00 przychodnie będą prowadziły edukację w zakresie dawstwa komórek macierzystych szpiku oraz możliwości zamówienia on-line pakietu rejestracyjnego do domu osoby, która zdecyduje się być dawcą.

W dzień akcji ilość pobranych badań w poszczególnych powiatach będzie regularnie przekazywana przez Koordynatorów Powiatowych do „bazy” – siedziby LZLR-P na ul. Kruczkowskiego 14 w Lublinie.

Przygotowania do akcji obejmują nie tylko skomplikowany logistycznie proces dostarczenia materiałów do pobrań oraz odbiór analiz jednego dnia z wielu przychodni zlokalizowanych na terenie całego województwa, ale również przygotowania merytoryczne. Są to warsztaty dla lekarzy rodzinnych z zakresu hematoonkologii i transplantologii zorganizowane w oparciu o siły naukowe Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie kierowanej przez prof. Marka Husa. Szkolenie prowadzi dr Adam Walter-Croneck.

Mamy nadzieję , że w długofalowej perspektywie PROFILAKTYKA PO LUBELSKU przyniesie znamienne korzyści. Wyniki pobranych morfologii są do oceny niemal natychmiast. Budowanie świadomości pacjentów w zakresie problemów zdrowotnych, w tym hematologicznych i wskazywanie możliwości ich rozwiązywania jest procesem długotrwałym. Jednak już mamy pierwsze owoce edukacji- ilość dawców komórek macierzystych szpiku na Lubelszczyźnie wzrosła od ubiegłego roku o 28%. Każdy potencjalny dawca komórek macierzystych szpiku jest niezwykle ważny, bo jest on jeszcze jedną szansą dla potrzebującego chorego człowieka. Lubelskie to ogromny potencjał. Wspólnie mamy szansę sprawić , że bycie dawcą będzie powszechne, a szans na leczenie dla chorych hematologicznych więcej. PROFILAKTYKA PO LUBELSKU- nasz produkt regionalny to wspólne działania lekarzy rodzinnych, hematoonkologów i pacjentów na rzecz polskiej transplantologii.

http://www.facebook.com/lzlrp/